צלפים במלח

עכשיו העונה! הפרח הסגלגל והיפה, שפורח מפסח ועד סוף הקיץ, מניב את פירות הצלפים. אל תפספסו את ההזדמנות ללקט ולהכין בעצמכם מעדן ים תיכוני אהוב, שיפאר את המזווה שלכם. אפשר למצוא אותו בטיול או ממש מאחורי הבית

נעים להכיר: צלף קוצני (Capparis spinosa) כנראה לא מצוי אצלנו, המין הגדל בישראל הוא צלף ירושלים (Capparis hierosolymitana

capers קייפרס, צלפים באנגלית, הם ניצני הפרח והם מוזכרים בכתובים כבר מימי התלמוד, כשמספרים “מעשה בחסיד אחד שנפרצה לו פרצה בתוך שדהו ונמלך עליה לגודרה, ונזכר שהוא שבת – ונמנע ולא גידרה. ונעשה לו נס, ועלתה לו צלף, ממנה הייתה פרנסתו ופרנסת אנשי ביתו” (מסכת שבת דף קנ ע”ב). כמו כן מוזכר רבי אלעזר הקפר, שהיה ככל הנראה כובש צלפים. אם לדייק בפרטי המחקר, הצלפים שלנו הם בני דודים של אלה שגדלים באיטליה. אבל לנו זה מספיק!

אז מה צריך?

ניצנים של צמח הצלף, המכונים תימורות. אפשר להבחין בין הניצנים הקטנים והקשים, אלה מופיעים בתחילת העונה והם האהובים עלינו ביותר, ובין הפירות הגדולים – המכונים אביונות, שנראים כמו מלפפונים קטנים, שאפשר למצוא עד אוגוסט. תמצאו בחובם המון זרעים קטנים ולכן הם פחות חביבים עלינו, אבל מרשימים במראה שלהם. כך או כך, מלקטים מהשיח הקוצני בזהירות, עדיף עם כפפות עבודה, כדי לא להידקר.

מים – מי ברז ויש המעדיפים כאלה שעברו רתיחה. אבל זה חשוב רק בשלב הסופי.

מלח – 6% מהמים. כלומר על כל 100 מ״ל של מים, 6 גרם, שהם בערך כפית מלח.

חומץ – מוסיפים לנוזל בשביל להאריך את חיי המדף וגם בשביל הטעם. משהו כמו כף לצנצנת קטנה.

מתחילים בשטיפה ובהשריה מניחים במסננת, מזרימים מים כדי לשטוף ואז משרים כדי להפיג את המרירות לפחות יממה ואפשר 3 ימים. אפשר לזרז תהליך על ידי חליטה במי מלח רותחים, שטיפה וחליטה חוזרת עוד פעמיים.

מומלץ לכבוש את הצלפים בצנצנות קטנות, בנפח כוס מקסימום.

תיבול? לא חובה אבל אם רוצים אפשר את עלי הצמח, עלי גפן, עלי דפנה, גרגרי פלפל שחור, מסמרי ציפורן, פלפל אנגלי, פלפל חריף יבש, שמיר, שום, עשבי תיבול.

שימושים לתיבול טפנד, לרוטב של פסטה, למיונז, לסלט טונה. וכמובן להכנת רוטב פיקטה – כאן בהמשך עם חזה עוף טרי.

צלפים כבושים במלח

ככה מכינים את הדליקטס הים תיכוני האהוב, שיפאר את המזווה שלכם.

חומרים ל-2 צנצנות:

2 כוסות צלפים

2 ליטר מים

2 כפות מלח

חומץ לפי הצורך

  • משרים את הצלפים במי מלח (כף מלח לליטר מים). מחליפים את המים מדי יום, כך יומיים-שלושה.
  • ביום השלישי, לאחר שמחליפים את המים, מוסיפים מרינדה עשויה שליש חומץ ושני שלישים מי מלח, מכסים היטב, ומניחים במקום מואר למשך כשבוע.

מתכון המשך – חזה עוף  בלימון וצלפים

תגובה אחת הוסף תגובה

תגובות: המקום לשאלות ,רעיונות ותמונות של המנות שאתם הכנתם